🌊🌀Що таке “Голуба діра”?
Чи вартує її відвідувати в Єгипті?🤔
Моторошна легенда😱

Взагалі, на землі існує безліч так званих «голубих дірок». Це природні свердловини в морі або океані, дуже глибокі і часто мають систему пов’язаних підводних печер. Найімовірніше, назва «голуба» з’явилась за аналогією з «чорною дірою» в космосі. Блакитні діри розкидані по всьому світовому океану. Вони є недалеко від берегів Центральної Америки, в Середземному морі, на Багамах і в інших місцях планети. Звідси і величезна кількість неточностей і плутанини в статтях про єгипетську голубу діру.

Приблизно 15 кілометрів по пустелі уздовж Синайського узбережжя на північ від Дахаба і ви – у овіяного легендами унікальному місці дайв-споту Blue Hole (Голуба (Блакитна) діра).

Єгипетська Голуба діра – це щось на зразок конічного кратера в рифовій породі діаметром близько 100 метрів, що починається прямо від берега і нагадує сильно звужений донизу стакан. У найглибшій точці, глибина Дірки становить понад 100 метрів. Blue Hole має два виходи у відкрите море: густо зарослу кораловими садами прогин-сідловину на 7 метрах і циклопічних розмірів Арку, верхня межа зводу якої проходить на глибині приблизно 56 метрів.

До споту Blue Hole давно вже протоптана і, судячи з усього, вже не заросте народна туристична стежка. Сюди з Дахаба і не тільки щодня приїжджають десятки людей. В основному, щоб поплавати з маскою і трубкою. Спеціально для любителів подібного виду відпочинку тут тепер є пункт прокату і кафешки. І, звичайно, сюди як і раніше як магнітом тягне техно-дайверів. Для них це місце стало культовим. Сюди приїжджають ставити рекорди або просто пірнати у власне задоволення.

Щоб почати таку підводну подорож доведеться з усім спорядженням пройти по стежці до місця занурення повз скелі з меморіальними табличками, на яких написані імена дайверів, безслідно зниклих в Голубій дірі. Пірнають то тут багато, але спливають не всі. Є про що серйозно задуматися по дорозі до місця занурення.

🐠На місці. Стрибок в ущелину, спуск і ось він, химерної форми розлом рифа, через який дайвери один за іншим випливають. Далі рух триває в сторону Дірки повз мальовничий риф, покритий найрізноманітнішими коралами. Ближче до Діри профіль стіни стає менш стрімкий. Від цього місця, якщо пощастить, можна побачити мешканців відкритого моря – косяки тунців і барракуд. Через півгодини після початку занурення, пройшовши сідловину хребта, ви опинитеся в Blue Hole.

В Blue Hole дуже багато всяких представників підводної фауни: риб-клоунів, риб-папуг, риб-ангелів, скляних рибок і спинорогів. До речі, майте на увазі, що спинорог нападає на аквалангістів, якщо вони поруч з його гніздом. Якщо що, рекомендується не спливати, а швидко втікати в сторону – тоді постраждають тільки ласти.🙈

А ще на одній зі стін колодязя можна побачити фантастичний багатометровий кораловий килим – колонію досить рідкісного на Синаї корала Pachyseris speciosa – Слонова шкіра. Пахісеріс на відміну інших твердих коралів не має виражених щупальців. Поліпи розвиваються з утворенням досить великих або невеликих хвилястих хребтів, які роблять їх чимось схожими на шкіру слона – звідси і назва.

А тепер про особливості техно-дайвінгу в Blue Hole. Технарі зазвичай починають занурення в самому «стакані», заходячи в воду дерев’яними містками. Потім метрів 50 пливуть по поверхні, щоб опинитися ближче до Арки і не працювати ластами на глибині.

Легендарна Арка Blue Hole – це приголомшливе творіння матінки Природи.

При всій незабутній красі і надзвичайній привабливості Голубої діри, за нею давно водиться погана слава. Невідомо, що з’явилося раніше – трагічна статистика або легенда про якусь давним–давно вбиту емірську дочку, що стала з тих пір загрозою для життя всіх дайверів чоловічої статі, що занурюються в колодязь. Легенда ця настільки непристойно розтиражована і безбожно перебріхана, що її початковий зміст відтворити вже практично неможливо, але загальний зміст приблизно такий.

Нібито, в незапам’ятні часи в цих місцях жив один емір. І була у еміра дочка «гуляща». Як тільки тато – за ворота палацу у своїх емірських справах, в який-небудь черговий військовий похід, так дочка тут же підшукувала місцевих красенів для потіх. А щоб чутки про гулящу поведінку дівчини, до тата не дійшли, горе-коханців відразу після ночі безжально топили в морській безодні. Коли емір все-таки дізнався про розваги своєї дочки, розгнівався так, що наказав стратити розпутницю. Наказано – зроблено. Дівчину відправили слідом за її коханцями в ту ж саму Голубу діру. А перед тим як піти на дно, злісна німфоманка клятвено запевнила своїх катів і всіх свідків, що все одно буде забирати собі стільки чоловіків, скільки захоче. Ну і, начебто, саме тому в наші дні в Дірі безслідно зникають дайвери.

Є й інша страшна казочка. Деякі дослідники аномальних явищ, посилаючись на достовірні джерела – дайверські галюцинації, заявляють, що на дні Дірки живуть якісь недружелюбні та негостинні істоти на кшталт русалок, які забирають до себе людей і щось нехороше з ними роблять.

Здається, зовсім не емірська дочка і не міфічні русалки винні в тому,що відбувалися тут трагедії. Погану славу Дирі створили самі дайвери, безвідповідально, невиправдано і безглуздо ризикували, виконуючи занурення в цьому місці, не володіючи достатньою кваліфікацією, не маючи відповідного спорядження.

Для малодосвідчених і для дайверів, які пірнають в звичайній (однобалоній) конфігурації, подібне проходження – екстремально небезпечно. Правда, кажуть, що останнім часом, щоб не відлякувати вразливих туристів, вішати таблички на скелі біля Блакитної Діри вже перестали.

Але безумці і дурні завжди були, є і будуть. І будуть продовжувати ризикувати своїм життям, незважаючи на всі вмовляння. До речі, щоб ви знали, в світі є навіть кілька фрідайверів, які примудрилися які вчинити прохід Арки Blue Hole на одному вдиху! Здається, таких четверо. Серед них двоє росіян – легенда російського фрідайвінга Наталія Молчанова та її син Олексій.

Для технарів же блакитний контур Арки Blue Hole давно став своєрідним символом технічного дайвінгу в Дахабі.

Рекомендований рівень підготовки для проходження класичного маршруту The Bells – Blue Hole: Advanced OWD PADI або його еквіваленти.

Рівень підготовки для проходження Арки (або The Bells – Blue Hole на 60 метрах з проходом через Арку): сертифікація Extended Range TDI або еквівалент.

Занурення на дно Blue Hole або на дно перед Аркою з зовнішньої сторони рифа (120 метрів): сертифікація Advanced Trimix.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *