🌏На нашій планеті існує багато таємниць і цікавих речей, які трапляються щодня.
 
📰У цій статті ми хочемо познайомити вас з найцікавішими і неймовірними фактами про гору Еверест, яка з кожним роком привертає інтерес сотень допитливих туристів.
 
🗻Почнемо з того, що висота гори складає 8848 метрів над рівнем моря, і щороку збільшується приблизно на 4 міліметри, за рахунок руху плит. У гори є три назви, найпоширеніша з них – це Еверест.
 
Таку назву гора отримала в 1865 році, на честь вченого Сера Джорджа Евереста, який першим визначив місця розташування і висоту гори. Жителі Тибету називають гору – Джомолунгма, що в перекладі означає богиня матері всесвіту, а жителі Непалу називають гору – Сагарматха, що в перекладі означає богиня неба. Раніше гора носила назву Пік 15.
 
Розташована Джомолунгма на стику двох країн – Непалу і Тибету, координати Евересту – 27 ° 59’17 “пн. ш. 86 ° 55’31 “в. д.
 
Жителі Непалу і Тибету вважають гору священною і не в захваті від постійного напливу туристів, але при цьому заробляють на супроводі бажаючих на вершину.
 
🗻Вершина Евересту – найвища точка на планеті, її ще називають дах світу. Сходження обійдеться в середньому в 50 000 $.
 
🤔Хто ж першим підкорив Еверест? За офіційними даними це були дві людини – Едмунд Хілларі з Нової Зеландії і Тенцинг Норгей з Непалу, сталося це 29 травня 1953. З тих пір і почалася гонка по сходженню на Еверест.

 

 

 

 

 

 

👱‍♀️16 травня 1975 на вершину Евересту піднялася перша жінка – японка Юнко Табей. 8 травня 1978 італієць Райнхольд Мессенер та австралієць Пітер Хебелер перші, хто здійснили сходження без кисневих балонів. Після вони обидва зазначили, що вже на висоті 7500 метрів твоє тіло перестає належати тобі.
 
💂‍♀️Шерпа Аппа був визнаний першою людиною, яка підкоряла Еверест найбільше – 21 раз, всі його сходження були без кисневих балонів.
У 2001 році на вершину Евересту піднялася перша незряча людина, на ім’я Ерік Вейхенмайер, мало того до цього він підкорив всі найвищі точки на всіх континентах.
 
💪Ось що означає неможливе – можливо.
 
🙋‍♂️Наймолодшим підкорювачем Джомолунгми є 13 річний Джордан Ромеро, який досяг вершини 22 травня 2010.
🧔А найстаршим є 80 річний Юїтіро Міура, який підкорив найвищу точку планети 23 травня 2013.
👫У травні 2014 дві людини поставили нові рекорди, 13 річна Пурна Малават стала наймолодшою жінкою, яка підкорила Еверест, а 72 річний Білл Берк став найстаршим альпіністом, який досяг вершини і з південної сторони і з північного боку.

 

 

 

 

👩‍❤️‍👨На даху світу в 2004 році відбулося перше весілля, яке відіграли жителі Непалу – Моні Мулі Паті і Пем Джорджі Шерпа. І навіть Твіттер добрався на вершину світу, в 2011 році Кентон Кул повідомив, що в 9-те перебуває на вершині і це перший твіт з найвищої точки на землі.

В історії є кілька років, які так чи інакше пов’язані з Еверестом і залишаться в пам’яті назавжди. Так, 1974 рік став останнім, протягом якого так ніхто і не зміг підкорити Еверест. За те в 1975 році найбільша група, кількістю в 410 китайців підкорила вершину Евересту. 10 травня 1993 відбулося найбільша кількість завоювань вершини світу, а саме 40.

 

⚠️На жаль не все так сприятливо при підкоренні вершини Джомолунгми. У наші дні статистика говорить про те, що при спробах сходження на Еверест – 11% альпіністів гинуть, зокрема через сходження лавин, нестачу повітря і суворі погодні умови.
 
Так тіло індуса Цеванга Палжора, загиблого в 1996 році, відзначає висоту 8 500 метрів і навіть має свою назву – “Зелені черевики” – через яскраво-зелений колір взуття загиблого.
 
Багато трагічних випадків трапляються в “зоні смерті”, як називають висоту більше 7 500 метрів. Термін увів Едуард Вісс-Дюнан, лікар швейцарської весняної експедиції 1952 року.
 
На цій висоті можливе лише короткочасне перебування. На ній стан здоров’я людини через нестачу кисню, холоду та активного сонячного випромінювання постійно погіршується. Починається апатія, знижується рухова активність.
 
Організм не відновлюється. У гострих випадках гірської хвороби розвивається набряк мозку і легенів, настає кома і смерть. Найкраще лікування – якомога швидше спуститися. Деякі ризикують життям заради того, щоб допомогти тим, хто помирає. Тим, хто відчув там себе погано, зрідка випадає шанс стати героєм репортажу про чудесний порятунок.
Більше 120 загиблих назавжди залишилися на схилах Евересту, у зв’язку з тим, що транспортування неможливе. Тепер вони служать своєрідними орієнтирами для тих, хто піднімається, і нагадують про обережність і про те, що гори – це в першу чергу випробування.
 
❄️Температура на схилах Евересту ніколи не піднімається вище 0 градусів, а в деякий час може опускатися до – 60 градусів, що створює мінімальні умови для виживання.
 
З 1953 року по наші дні при спробі підкорення вершини Евересту загинуло більше 200 осіб. Не дивлячись на це, щороку близько 500 осіб пробують перевірити свої сили і витривалість, вирушаючи до вершини світу.
☝️Навіть найдорожче і сучасне спорядження не завжди гарантує вдале сходження на Джомолунгму. Тим не менше, кожен рік намагаються підкорити Еверест близько 500 осіб. Всього на сьогоднішній день на гору піднялося понад 4 000 альпіністів.
 
📆Підйом на вершину займає близько 2-х місяців – з акліматизацією та встановленням таборів. Втрата маси під час сходження – в середньому 10-15 кг. Країни, на території яких розташовані підступи до вершини, беруть за сходження великі гроші. Також гроші стягуються за можливість підйому.
 
Наразі значна частина сходжень організується спеціалізованими фірмами і здійснюється у складі комерційних груп. Клієнти цих фірм оплачують послуги гідів, які проводять необхідне навчання, надають обладнання і, наскільки це можливо, забезпечують безпеку на всьому шляху.
Середня вартість підйому складає до 70 тисяч доларів США. Значну частину мандрівників, які звершують сходження, загалом становлять багаті туристи з мінімальним досвідом альпінізму.
$ 2 000 – підйом до Базового табору та доставка вантажу
$ 25 000 – дозвіл на індивідуальне сходження
$ 12 000 – плата за прибирання сміття зі схилів
До $ 3000 – послуги спеціальної команди шерпів
$ 2 000 – харчування і пальне на 6 тижнів
До $ 7 000 – послуги кухаря
$ 1 000 – маска і редуктор
До $ 5 000 – встановлення таборів
🏔️Основний сезон сходження на вершину – весна і осінь, оскільки в цей час відсутні мусони. Найбільш слушним сезоном для сходження по південному та північному схилах вважається весна.
 
Крім Евересту, альпіністи штурмують й інші восьмитисячники. Другою за популярністю є гора К2 (Чогорі). Всього ж на Землі налічується 14 восьмитисячників. Хоч, насправді, на планеті таких вершин більше, але враховуються тільки ті піки, що розташовані на значній відстані один від одного.

 

 

 

 

 

😎38-річний Роман Городечний став першим львів’янином, що підкорив найвищу точку у світі – гору Еверест (8848м). Він у складі української експедиції піднявся на вершину у понеділок, 14 травня 2018 року, о 6:25.
 
Експедиція української команди в Непал у складі Романа Городечного, Дмитра Семеренка, Тараса Позднія та Ірини Галай розпочалась 9 квітня. Рівно через місяць, 9 травня, альпіністи розпочали вирішальний штурм на Еверест, підкоривши його зранку 14 травня. З вершини Евересту Роман Городечний зателефонував своїй дружині Юлії – вона першою і повідомила про підкорення альпіністами Евересту.

 

 

Рекомендуємо до перегляду фільм “Еверест”, заснований на реальних подіях. За тиждень показів у США він посів п’яту сходинку, проте кіноаналітики прогнозують йому перше місце у найближчий вікенд. Фільм вже став лідером прокату в Аргентині, Австралії, Новій Зеландії та інших країнах.
Еверест – вершина світу, підкорити яку мріють всі професійні скелелази. Так, в основі фільму лежить реальна історія, яка сталася у Гімалаях в травні 1996 року. Одне зі сходжень на вершину Джомолунгми закінчилося справжньою трагедією.
Тоді одразу три комерційних експедиції, у складі яких були як досвідчені альпіністи, так і туристи, не маючи досвіду підкорення восьмитисячників, здійснювали підйом.

 

One thought on “Найцікавіше про Еверест”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *